Thursday, November 29, 2007

New Federal Cabinet

The ABC have reported the new Rudd Federal Cabinet (full list appended). Those related to IT appear to be: Broadband, Communications and Digital Economy: Stephen Conroy, Innovation, Industry, Science and Research: Kim Carr, Education, Employment and Workplace Relations: Julia Gillard, Finance: Lindsay Tanner, Attorney-General: Robert McClelland, Climate Change and Water: Penny Wong, Defence procurement: Greg Combet.

There is no word on departmental rearrangements, presumably responsibility for most of IT will remain with the Communications department, with Finance retaining the government's own internal IT coordination role. Education will also have a large IT role, with computers for schools.

Cabinet:
  1. Education, Employment and Workplace Relations: Julia Gillard
  2. Treasurer: Wayne Swan
  3. Finance: Lindsay Tanner
  4. Foreign Affairs: Stephen Smith
  5. Defence: Joel Fitzgibbon
  6. Attorney-General: Robert McClelland
  7. Special minister of state, cabinet secretary: John Faulkner
  8. Health and Ageing: Nicola Roxon
  9. Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs: Jenny Macklin
  10. Environment, Heritage and the Arts: Peter Garrett
  11. Climate Change and Water: Penny Wong
  12. Immigration and Citizenship: Chris Evans
  13. Trade: Simon Crean
  14. Broadband, Communications and Digital Economy: Stephen Conroy
  15. Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government: Anthony Albanese
  16. Resources, Energy and Tourism: Martin Ferguson
  17. Agriculture, Fisheries and Forestry: Tony Burke
  18. Human Services: Joseph Ludwig
  19. Innovation, Industry, Science and Research: Kim Carr
  20. Home affairs : Bob Debus
  21. Defence, Science and Personnel: Warren Snowdon
  22. Workforce Participation: Brendan O'Connor
  23. Superannuation and Corporate law: Nick Sherry
  24. Small Business: Craig Emerson
  25. Ageing: Justine Elliot
  26. Housing and Status of Women: Tanya Plibersek
  27. Youth and Sport: Kate Ellis
  28. Veteran Affairs: Alan Griffin

Parliamentary secretaries:

  1. Parliamentary secretary to the Prime Minister, Early childhood education and childcare: Maxine McKew
  2. Parliamentary secretary to the Prime Minister: Anthony Byrne
  3. Defence procurement: Greg Combet
  4. Defence: Mike KellyInfrastructure - Northern and regional Australia: Gary Gray
  5. Disabilities and children services: Bill Shorten
  6. Multicultural affairs and settlement programs: Laurie Ferguson
  7. International development assistance: Bob McMullan
  8. Pacific relations Duncan Kerr
  9. Social inclusion: Ursula Stephens
  10. Trade: John Murphy

Labels: , ,

0 Comments:

Post a Comment